Opublikowany przez: Monika C. 2020-04-17 17:00:49
Autor zdjęcia/źródło: Photo by Eric Ward on Unsplash
Pracując zdalnie z domu, większość czasu spędzamy przed ekranem- najpierw komputera, później przed telewizora, tabletu lub znowu przed komputerem. Po kilku tygodniach takiego trybu życia zaczynamy odczuwać kłopoty ze wzrokiem. Co robić, żeby chronić oczy?
Podczas pandemii COVID-19 wielu z nas pracuje zdalnie z domu. Jest to sytuacja nietypowa, a nawet całkowicie nowa, nie tylko dla codziennych zwyczajów, ale i dla oczu. Kiedy pracujesz z biura spędzasz czas na różnych czynnościach. Rano, zanim zaczniesz prace, wychodzisz na dwór, żeby dojechać do biura. Wzrok ma szanse powoli przyzwyczaić się do światła, a co najważniejsze patrzeć na przedmioty w oddali. A jak jest teraz? Włączasz komputer jeszcze zanim zjesz śniadanie, nie do końca obudzony? Oczy jeszcze nie zdążyły się przyzwyczaić do światła, a już są bombardowane niebieskim światłem? Miejsce do pracy też pewnie jest dalekie od standardów biurowych. Siedząc z laptopem na kolanach nie gwarantujesz oczom ani dobrego oświetlenia, ani właściwej odległości od monitora.
Po skończonej pracy, nie wychodzisz na dwór, lecz oglądasz telewizję, pomagasz dziecku w odrabianiu lekcji lub przeglądasz media społecznościowe. Wszystkie te czynności odbywają się przed monitorem emitującym niebieskie światło. Wzrok nie ma, kiedy odpocząć i kłopoty gotowe. Zaczynasz słabiej widzieć, boli cię głowa, szczypią oczy, często są też zaczerwienione.
Postaraj się zorganizować miejsce do pracy z komputerem. Najlepszy będzie stół - ma te samą wysokość co biurko. Zadbaj też o właściwe oświetlenie w dzień i po południu – unikaj siedzenia zarówno na wprost okna, jak i tyłem. Po zmroku korzystaj z lampki do pracy.
Rób przerwy w czasie w pracy. Jeśli nie możesz pójść do parku, wyjdź na balkon lub wyglądaj przez okno i patrz jak najdalej przed siebie – najlepiej na zieleń.
Używaj kropli nawilżających do oczu i pij odpowiednią ilość wody, żeby nie dopuścić do przesuszenia śluzówek.
Jeśli mimo to, nie odczujesz ulgi, koniecznie skontaktuj się z lekarzem-okulistą.
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.